Nachádzate sa tu

Zapojte sa do ajurvédskej očisty II. – črevá & alergény

Náš jarný očistný seriál pokračuje – po prečistení lymfy, krvi a pečene sa tento mesiac sústredíme na tráviaci systém, konkrétne na črevný trakt.

Stagnácia odpadových látok, ktoré črevá dostatočne nevstrebajú, má za následok ich znečistenie a nedostatočné vstrebávanie dôležitých živín a minerálov, ktoré sa potom nedostávajú na potrebné miesta. S tým sa potom môžu dostaviť problémy s kĺbmi, kosťami či alergické reakcie vo forme vyrážok, svrbenie kože, sennej nádchy alebo ďalších symptomatických reakcií na prítomnosť toxínov, ktoré sa z črevného traktu dostanú do krvného obehu. 

Znečistenie čriev a hromadenie odpadových látok (ámy) je spôsobené slabým tráviacom ohňom (agni), ktorý spomaľuje metabolizmus a nedostatočne sa tak stará o premenu potravy. Z hľadiska ajurvédy tým trpia predovšetkým ľudia typu kapha, ktorí vzhľadom na obdobie končiacej zimy a začiatku jari, kedy v prírode prevláda kapha dóša, môžu pomalšie trávenie a zažívanie pociťovať obzvlášť silno, alebo ľudia typu vata, ktorí vzhľadom na prevahu chladnej vata dóše, trpia všeobecne na nedostatok tepla a silného tráviaceho ohňa.

Aby vám očista zapôsobila, užívajte jednu z odporúčaných kúr počas 3 týždňov a dodržujte pri tom jednoduché základné pravidlá spomínané nižšie. Potom si dajte 4. týždeň pauzu a počas druhého mesiaca môžete pokračovať s ďalším výberom, ktorý vám v tomto detoxikačnom seriáli na pokračovanie prinesieme opäť v máji.

Ajurvédska detoxikačná kúra

  • Dĺžka trvania: 3 týždne
  • Užívanie: 2 - 3x denne
  • Kedy: ráno nalačno a večer aspoň hodinu po jedle

Ajurvédske kúry vhodné na APRÍL

Nasledujúce odporúčané kúry sú vhodné pre posilnenie tráviaceho ohňa a cielenú detoxikáciu črevného traktu tak, aby bola obnovená ich schopnosť správneho trávenia a vstrebávania dôležitých látok a minerálov črevnou sliznicou.

Vyberte si z dvoch možností podľa vlastného zdravotného stavu a potreby:

1. Detoxikácia črevného traktu

Súčasťou tejto kúry je najosvedčenejšia ajurvédska kombinácia troch bylín amalaki, bibhitaki a haritaki, ktorej sa jednoducho hovorí triphala. Užívať ju budete vo forme príjemného ajurvédskeho čaju Triphala spolu s ďalšími prospešnými bylinami ako je kurkuma, žalúdočné tonikum guduchi a osviežujúca citrónová tráva, ktorá celú zmes chuťovo spríjemňuje a nie je horká tak, ako býva samotná kombinácia troch spomínaných bylín.

Spolu s čajom užívajte vždy za čajovú lyžičku ajurvédsky elixír Chyawanprash alebo očistný elixír Purishaprash. Chyawanprash, ďalší z tradičných ajurvédskych prípravkov, je známy svojím silným detoxikačným pôsobením predovšetkým na tráviaci systém, ale aj hlboko regeneruje organizmus a jeho imunitu v podobe jemnej substancie ódžas. Obnovuje tiež imunitu črevnej mikroflóry.

Očistný elixír Purishaprash funguje na podobnej báze, obsiahnutá kombinácia bylín sa potom zameriava predovšetkým na hrubé črevo a pravidelné vyprázdňovanie. 

2. Detoxikácia od alergénov

Alergia sa prejavuje na dvoch úrovniach - na úrovni tráviaceho systému a horných ciest dýchacích. Prvotná príčina všetkých alergií sa ale vyskytuje vnútri tráviaceho systému, kde sa objaví neprimeraná citlivosť na určitú látku - tzv. Alergén (v podobe peľu, určitej potraviny alebo zvieracej srsti). Tá je spôsobená nečistotou vnútri gastrointestinálneho traktu.

Odporúčame preto užívať najprv kombináciu čaju Karavi, ktorý sa zameriava na očistu tráviaceho traktu u citlivých alergických osôb, s očistným elixírom Purishaprashom. Táto ajurvédska kúra pomôže telu zbaviť sa nečistôt, ktoré zapríčiňujú prepuknutie alergie pri stretnutí s alergénom. Často to býva spojené s osýpkami, žihľavkou a ďalšími druhmi ekzémov a vyrážok.

Súčasťou tohto balíka je však aj druhá možná kombinácia čaju Dalchini a elixíru Pranaprashu, ktorá sa orientuje na alergické reakcie postihujúce dýchacie cesty ako je senná nádcha, upchaté dutiny a kýchanie spolu s pálením či svrbením očí.

„Roky trpím úpornou alergiou (prach, roztoče, peľ), ktorá sa s každým rokom zhoršuje. Každé leto musím znášať neustále kýchanie, smrkanie, začervenané oči a svrbenie v nose a ušiach. Po niekoľkých dňoch užívania čajov Dalchini a Karavi sa mi ohromne uľavilo, z obvyklých príznakov zostalo len úplné minimum. A to všetko bez chémie! Som za Vaše čaju ohromne vďačný a budem ich užívať aj naďalej. " Lukáš K.

Užívanie a príprava očistnej kúry

Bylinný čaj vždy povarte 3 - 5 minút, má oveľa väčšiu účinnosť ako obyčajné lúhovania bylinnej zmesi zaliata horúcou vodou. 1 čajová lyžička zmesi je určená na 250 ml vody (jedna šálka). Čaj si ale môžete uvariť vo väčšom množstve, aby vám vystačil na celý deň. Čaj pite vždy teplý (môžete uchovať v termoske). Čaj Dalchini je tiež veľmi vhodný na inhaláciu pre uvoľnenie a očistu nosových dutín.

Bylinný elixír stačí len nabrať na čajovú lyžičku a zjesť. Užívajte 1 lyžičku 2 - 3x denne spolu s ajurvédskym čajom, ktorým ho môžete zapiť. Elixír je dobré zapiť vždy, lepšie sa tak vstrebáva. Môžete ho zapiť tiež teplou vodou alebo rastlinným mliekom. Kravské mlieko pri očiste na rozdiel od revitalizačných a regeneračných kúr neodporúčame.

Odporúčaný režim počas očistnej kúry

Očistnému procesu v tele pomáha samozrejme pohyb, ktorý má sám o sebe prirodzené detoxikačné účinky. Prospieva rýchlejšiemu metabolizmu, kedy sa črevá ľahšie vyprázdňujú.

Podporuje potenie a vylučovanie škodlivých odpadových látok z tela a okysličuje všetky bunky, ku ktorým sa lepšie dostávajú potrebné živiny, ale tiež prána - jedna z troch životných energií (ďalšie dve sú tédžas a ódžas), ktorá udržuje životné funkcie organizmu ako je dýchanie, činnosť kardiovaskulárneho systému a mozgová aktivita.

Pri cielenej očiste je najdôležitejšou dennou dobou ráno. Tu sú 3 základné kroky, ktoré by mali nasledovať po prebudení:

  • Vyprázdniť sa a osprchovať (telo cez noc vylučuje odpadové látky pokožkou).
  • Vypiť pohár teplej vody s citrónom a 5 minút vykonávať dychové cvičenia, ktoré dodávajú mysli kľud a pozitívnu energiu: dýchajte veľmi pomaly a ticho - tak, že keby vám dal niekto k nosu tenkú niť, ani by sa nepohla. A keď vydychujete, pokúste sa vydychovať ešte pomalšie, než ste sa nadychovali.
  • Vypiť šálku očistného ajurvédskeho čaju spolu s lyžičkou bylinného elixíru (s raňajkami potom počkajte aspoň 30 minút, než sa bylinné prípravky dobre vstrebú).

Zároveň odporúčame aspoň 3x za týždeň ľahký beh či rýchlu chôdzu a chodievajte spať pred polnocou!

Strava pri očiste

Počas detoxikačnej kúry vynechajte z jedálnička mäsité a mliečne potraviny. Ak ste na ne zvyknutí, pokúste sa výrazne znížiť ich spotrebu - už to samo o sebe bude pre telo úľava. Tiež skúste obmedziť prísun čokolády, sušienok a sladkostí s obsahom bieleho cukru. Nahraďte tieto pochutiny čerstvým, príp. sušeným ovocím bez konzervantov, nesolenými orieškami a čerstvou zeleninou. Dodržujte tiež dostatočný prísun čistej vody a z nápojov vynechajte kávu alebo ju nahraďte zdravšou alternatívou.

Očistný proces so sebou môže prinášať dočasné sprievodné prejavy ako je bolesť hlavy, pocit únavy a ťažkosti končatín. Nekomfortný pocit je spojený s vylučovaním toxínov z tela von. Avšak ak vydržíte, očistná kúra spolu s pohybom a ľahkou čerstvou stravou vám prinesie viac energie a pevnejšie zdravie.

Na máj chystáme ďalšie dve tematické očistné kúry, z ktorých si budete môcť vybrať a pokračovať tak na poslednej úrovni. Nech sa vám očista ďalej darí!

Súvisiace produkty

Detoxikácia črevného traktu

Domáca ošetrovateľská starostlivosť

-10% 18,90 €
pôvodná cena: 21,00 €
-+

Detoxikácia od alergénov

Domáca ošetrovateľská starostlivosť

-10% 22,50 €
pôvodná cena: 25,00 €
-+

Prihlásenie k odberu ajurvédskeho žurnálu a noviniek

Údaje vyplnené pri tejto registrácii spracovávame podľa podmienok spracúvania osobných údajov. Z odberu noviniek sa môžete kedykoľvek odhlásiť kliknutím na tlačidlo odhlásiť či aktualizovať svoje nastavenia v spodnej časti e-mailu. Viac informácií o ochrane osobných údajov nájdete na našich stránkach www.everest-ayurveda.sk.