Nachádzate sa tu

Rekondičné kúry & posilnenie imunity

Jeseň je obdobím posilňovania imunity, kedy je potrebné zvýšiť odolnosť organizmu a pripraviť ho na zvýšenú záťaž v chladnej časti roka. Z hľadiska Ajurvédskej medicíny je sila imunitného systému založená predovšetkým na rovnováhe troch životných síl (prána, tédžas, ódžas), dobrej kvalite tráviaceho ohňa (agni), optimálnom metabolizme, zdravej funkcii pečene a harmonickom fungovaní endokrinnej sústavy.

Príčiny oslabenej imunity pochádzajú z prílišného stresu, psychickej nerovnováhy, negatívnych emócií, znečistenia organizmu, porúch látkovej premeny, nevhodnej stravy a nezdravého životného štýlu. Toto všetko zásadným spôsobom ovplyvňuje tvorbu životnej sily ódžas, ktorá je čistou podstatou kapha dóše a predstavuje najhlbší princíp imunity všetkých telesných tkanív človeka v podobe duševného a fyzického zdravia. Vzniká v priebehu dobrého trávenia a správnej asimilácie nutričných látok. Ak je sila tráviaceho ohňa (agni) nedostatočná, potom dochádza k nadmernému hromadeniu toxínov, ktoré oslabujú formovanie tejto esencie a znižujú tak odolnosť imunitného systému organizmu.

Ódžas je biologickou substanciou vznikajúcou v priebehu biosyntézy v každom zo siedmich telesných tkanív. Utvára základnú energetickú rezervu celého tela a zodpovedá za celkovú vitalitu, silu, odolnosť a imunitu organizmu. Zaisťuje aktívnu ochranu proti vírusom, baktériám a infekciám. Pri zníženej hladine ódžasu dochádza k bolestiam na hrudi, búšení srdca, dýchavičnosti, dehydratácii, úbytku svalovej hmoty, osteoporóze a onkologickým ochorením. Jedným z faktorov vedúcim k jeho vyčerpanosti je prílišná aktivita intímneho života, psychické vyčerpanie alebo intenzívna frustrácia. Prirodzený rozvoj ódžasu je posilňovaný meditáciou, ktorá prebieha v súčinnosti vedomého pozorovania dychu a bdelej koncentrácie na prítomnosť životnej energie v srdcovej čakre. Tento stav mentálneho pokoja bez posudzovania, vyžadovania a stresu prináša psychickú stabilitu, energizuje organizmus a prebúdza silu duše.

Tédžas je čistou podstatou pitta dóše a predstavuje vnútorný jas, vonkajšie vyžarovanie osobnosti a princíp biologickej inteligencie každej bunky všetkých telesných tkanív. Na vonkajšej úrovni predstavuje teplo a žiaru slnka, na vnútornej úrovni potom horiaci plameň vnútorného svetla, tepla, trávenia, metabolizmu, bunkovej inteligencie, pohybu a dynamickej energie nášho života. Telo má teda svoju vlastnú inteligenciu a liečivú schopnosť. Vie, ako sa uzdraviť v prípade choroby a aké obranné mechanizmy spustiť v krízovej situácii. Je teda potrebné sa naučiť svojmu telu viac načúvať. Tédžas je vo svojej podstate energetickou substanciou tepelne upravenej stravy, ktorá je pre tráviaci oheň mäkšia, ľahšia a lepšie stráviteľná. Teplá voda má na trávenie očistný a detoxikačný vplyv. Studená voda vytvára toxíny a oslabuje proces trávenia. Z tohto dôvodu je získavanie troch životných esencií (ódžasu, tédžasu a prány) iba zo surovej stravy oveľa ťažšie.

Prána je čistou podstatou váta dóše a predstavuje vodcovskú životnú energiu zodpovednú za činnosť dýchacej a obehovej sústavy spolu s motorickými a zmyslovými funkciami organizmu. Je riadiacou silou vyššej mozgovej činnosti, kardiovaskulárneho systému a okysličovania telesných tkanív aj jednotlivých buniek. Dych ovplyvňuje harmonické súznenie medzi racionálnou mužskou a intuitívnou ženskou energiou v podobe striedavého nadychovania a vydychovania pravou (mužskou) a ľavou (ženskou) nosnou dierkou. Pravidelný a pokojný rytmus dychu je preto dôležitým nástrojom k vedomému ovládaniu našich emócií i myšlienok a prehĺbeniu duchovného uvedomenia.

Všetky tri substancie (prána, tédžas, ódžas) majú svoje sídlo v srdcovej čakre, ale zároveň prestupujú celým telom a mysľou. Ak váta dóša začne príliš vysušovať ódžas, dochádza k úbytku na váhe a rozvoju chronického únavového syndrómu. V prípade vysoko zvýšenej pitta dóše môže dôjsť k závažnému zvýšeniu tédžasu, ktorý doslova spáli imunitný systém. V takom prípade dochádza k rozvoju závažných autoimunitných ochorení, kedy telesné bunky začínajú vytvárať protilátky ničiace zdravé bunky, ako je tomu v prípade Bechtererovej alebo Crohnovej choroby, dny, reumatickej horúčky, roztrúsenej sklerózy, psoriázy, dermatitídy či Reynaudovmu syndrómu. Pokiaľ dôjde k zablokovaniu toku ódžasu v dôsledku príliš nahromadenej kapha dóše, objavujú sa pocity otupenosti, tiaže v končatinách, kĺbové opuchy alebo lipómy spolu s rozvojom cukrovky, obezity, vysokého cholesterolu a krvného tlaku. Môže dochádzať aj k tvorbe zeleného zákalu. K obnove a regenerácii týchto troch životných síl (ódžas, tédžas a prána) pomáha najlepšie Chyawanprash, mlieko, ghí, med, šafran, ryža, mandle, hrozienka alebo špargľa.

Tam, kde býva ajurvéda

Dokumentárny film na DVD

Dokumentárny film o domove najstaršieho lekárskeho systému na úpätí Himalájí odhaľujúci nadčasovosť vnútorného poznania dávnych mudrcov Indie.

Dokument vás zanesie od impozantných štítov Himalájí a každodenného života v jeho údoliach, až k posvätným chrámom v Káthmandu a kráľovským palácom v indickom Rádžasthánu. Budete sa tak môcť preniesť do bohatého lona prírody a vedomostí, ktoré formovali poznanie a kultúru indického subkontinentu.

Viac o filmu