Očistné & detoxikačné kúry

Jar je obdobím očisty telesných i duševných funkcií organizmu, kedy sa telo zbavuje toxických látok, ktoré znižujú našu prirodzenú obranyschopnosť a zvyšujú náchylnosť k ochoreniam. Správne vykonaná detoxikácia prináša pocit fyzického i duševného zdravia, zbavuje únavy, posilňuje imunitný systém, eliminuje alergie, zlepšuje trávenie, prečisťuje črevný trakt, pečeň, krv, lymfatický systém, obličky, močové cesty a pokožku.

Alergény

Počas zimy sa v organizme nahromadí nadbytočné množstvo kapha dóše v podobe zahlieneného žalúdka, kde sa najlepšie darí mikróbom, baktériám a vírusom, ktoré oslabujú silu imunitného systému. Preto dochádza v jarnom období k chrípkovým epidémiám spojeným s prechladnutím, zápalom priedušiek a celkovým ochorením horných a dolných dýchacích ciest.

S jarou prichádza aj sezóna peľových alergií, ktorá trvá až do skorej jesene. Veľmi časté sú aj alergie na rôzne typy potravín, ktoré sa prejavujú podráždením sliznice hrubého čreva alebo dráždivým črevom. Najfrekventovanejšia je intolerancia na lepok v obilninách a laktózu v mliečnych produktoch. Potravinové alergie sa najčastejšie prejavujú kožnými ekzémami alebo žihľavkou a mnohokrát pôsobia zároveň v kombinácii s alergiami peľovými.

Prečítajte si odporúčania pre očistu organizmu od alergénov v článku Zapojte sa do ajurvédskej očisty - čreva & alergény.

Toxíny

V dôsledku hromadenia toxínov v telesných tkanivách dochádza k tvorbe voľných radikálov, ktoré spôsobujú degeneratívne procesy starnutia, spomaľujú trávenie, vyvolávajú alergie, poškodzujú črevnú sliznicu a spôsobujú zápchu. Psychické toxíny sa usadzujú v pečeni a žlčníku a spôsobujú negatívne emócie v podobe nervozity, zlosti, hnevu, nepriateľstva, strachu, úzkosti a neistoty.

Prejavy znečistenia organizmu

Prítomnosť nadmerného množstva toxínov v organizme môžeme rozpoznať podľa týchto príznakov: nedostatok energie, pocit ťažkosti, letargia, únava, slabosť, lenivosť, depresia, bolesť hlavy, nepokoj, podráždenosť, nesústredenosť, poruchy trávenia, žalúdočné a črevné ťažkosti, plynatosť, zápcha, zvýšená tvorba slín, povlak na jazyku, pachuť v ústach, znížený apetít, zvýšená hladina cukru v krvi, nadváha, kožné a plesňové ochorenia, alergia, oslabená funkcia pečene, zvýšená teplota, opuchy, ateroskleróza, reumatoidná artritída, dna, močové a žlčníkové kamene.

Detoxikačný pôst

Jedným zo spôsobov celkovej detoxikácie organizmu je krátkodobý pôst (nie dlhodobé hladovanie), ktorý prečisťuje tráviaci systém, uvoľňuje dýchacie cesty, rozjasňuje myseľ a pozdvihuje duševné vedomie. Za minimálne trvanie ajurvédskeho pôstu je považovaná doba piatich dní, počas ktorej dôjde k prečisteniu prvého nutričného telesného tkaniva (rasa). Pokiaľ je to pre vás príliš náročné, potom postačí celodenný nedeľný pôst raz týždenne v priebehu 1-3 mesiacov, kedy najvhodnejším nápojom je iba čistá voda ohriata na teplotu ľudského tela.

Očistný režim - 7 jednoduchých tipov na detoxikáciu

Zďaleka najlepším nástrojom prevencie hromadenia toxínov v tele, je ale zdravý jedálniček v súlade s osobnou konštitúciou. Tu je sedem jednoduchých návodov ako uľaviť organizmu a podporiť jeho prirodzený detoxikačný a očistný proces:

  1. Jedzte iba zeleninové polievky alebo šaláty a vynechajte večeru.
  2. Doprajte telu horkú chuť, ktorá podporuje trávenie a očistu pečene.
  3. Pite teplú vodu alebo bylinné čaje, aby sa toxické látky mohli rýchlejšie vyplaviť z tela.
  4. Podporte detoxikáciu žalúdočného a črevného traktu pitím vhodných bylinných čajov.
  5. Ráno po prebudení vypite pohár teplej vody s citrónom.
  6. Naučte sa správne a uvedomelo dýchať.
  7. Športujte a choďte si ráno alebo večer zabehať.

Očistné & detoxikačné kúry

Detoxikácia tráviacej sústavy

Domáca ošetrovateľská starostlivosť

-10% 17,80 €
pôvodná cena: 19,80 €
-+

Detoxikácia & prekyslenie žalúdka

Domáca ošetrovateľská starostlivosť

-10% 17,20 €
pôvodná cena: 19,10 €
-+

Detoxikácia črevného traktu

Domáca ošetrovateľská starostlivosť

-10% 18,90 €
pôvodná cena: 21,00 €
-+

Detoxikácia od alergénov

Domáca ošetrovateľská starostlivosť

-10% 22,50 €
pôvodná cena: 25,00 €
-+

Detoxikácia pečene a krvi

Domáca ošetrovateľská starostlivosť

-10% 17,80 €
pôvodná cena: 19,80 €
-+

Detoxikácia krvi a pokožky

Domáca ošetrovateľská starostlivosť

-10% 17,80 €
pôvodná cena: 19,80 €
-+

Detoxikácia lymfatickej sústavy

Domáca ošetrovateľská starostlivosť

-10% 17,80 €
pôvodná cena: 19,80 €
-+

Detoxikácia obličiek a močových ciest

Domáca ošetrovateľská starostlivosť

-10% 17,80 €
pôvodná cena: 19,80 €
-+