Nachádzate sa tu

Ajurvédska masážna terapia (abhyanga)

 Ajurvédska medicína predstavuje celostný prístup k zdraviu človeka. Súčasťou jej liečebných procedúr sú olejové terapie alebo snéhana, ktoré regenerujú a omladzujú pokožku, znižujú pocit napätia a stresu, prispievajú k fyzickej relaxácii a duševnému zdraviu všetkých troch dóš.

Medzi tri najznámejšie olejové terapie patrí Abhyanga, tradičná olejová masáž celého tela, pri ktorej sa používajú teplé ajurvédske oleje s bylinnými výťažkami. Vykonáva sa rytmickým, jemným spôsobom a jej cieľom je zlepšiť krvný obeh, odstrániť toxíny a omladiť pokožku. Širodhára zahŕňa súvislý prúd teplého oleja, ktorý steká na oblasť tretieho oka (džňána čakra) na čele. Uvoľňuje a rozjasňuje myseľ a zmierňuje stres a mentálne napätie. Tretia olejová terapia je Širobasti, známa aj ako olejový kúpeľ. Tá má blahodárny účinok pre pokožku našej hlavy.

Olejová masáž celého tela Abhyanga

Pravidelná starostlivosť o telo v podobe automasáže teplým olejom v pohodlí domova (abhyanga) upokojuje dóšu, vyplavuje toxíny nahromadené pod kožou a prispieva k výžive a regenerácii všetkých siedmich telesných tkanív (dhátus). Je neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o uchovanie rovnováhy našej individuálnej dóšickej konštitúcie, k čomu je vhodné používať ajurvédske telové oleje pre jednotlivé dóše (VATA telový olej, PITTA telový olej, KAPHA telový olej). Ich pravidelná aplikácia regeneruje a omladzuje pokožku, znižuje pocit napätia a stresu, prispieva k fyzickej i duševnej pohode, pomáha zlepšovať kvalitu spánku, podporuje krvný obeh a lymfatický systém, prospieva kĺbovej činnosti a povzbudzuje vitalitu.  

Aké oleje sú na celostnú domácu automasáž vhodné?

Ajurvédska masážna terapia (abhyanga) predstavuje nanášanie teplého oleja na celé telo od chodidiel až po oblasť hlavy. Tradične sa používa predovšetkým sezamový olej, ale vhodný je aj ľanový, kokosový, neemový, slnečnicový, ricínový, horčičný alebo repkový olej s prímesou rastlinných výťažkov a esenciálnych olejov z ajurvédskych bylín v závislosti na individuálnej dóšickej konštitúcii vata, pitta a kapha.

Sezamový olej je jedným z najdôležitejších prostriedkov ajurvédskej medicíny pre svoje harmonizujúce účinky podráždenej vata dóši, ktorá je v pozadí narušenia oboch ostatných dóš – pitta a kapha. Je bohatý na vitamíny skupiny B a minerálne látky ako je železo, vápnik, horčík, meď, fosfor, draslík, zinok a selén. Obsahuje mnoho antioxidantov, kyselinu linolovú aj alfa-linolénovú a lecitín. Pre svoje antiseptické a detoxikačné účinky pôsobí blahodárne nielen na dobré zdravie kožného tkaniva, ale aj na nervový systém, svalovú činnosť, kĺbový aparát a celkové posilnenie imunity.

Na obnovenie celkovej rovnováhy organizmu odporúčame používať vždy jeden z troch druhov ajurvédskych telových olejov VATA, PITTA alebo KAPHA podľa individuálnej konštitúcie.Oleje s bohatým zložením ajurvédskych bylín vhodných pre danú dóšu ľahko prenikajú vrchnou vrstvou pokožky do podkožia a ďalej potom hlbšie k nervovým zakončeniam až do fascií spojivového tkaniva a majú schopnosť harmonizovať dóšickú nerovnováhu. Vyskúšajte ich tiež v rámci Dóšických terapií spolu s ajurvédskym dóšickým čajom, bylinným elixírom Chyawanprashom pre posilnenie imunity a Amalaki dóšickou nutričnou tyčinkou.

VATA tělový olej

PITTA tělový olejKAPHA tělový olejNepoznáte svoju individuálnu dóšickú konštitúciu?

Vyplňte si orientačný dóšický test!

 

Ako a kedy vykonávať ajurvédsku olejovú automasáž?

Najlepší čas na jej každodennú aplikáciu je ráno. Vložte fľaštičku do teplej vody, nechajte olej zahriať na príjemnú telesnú teplotu a potom ho nanášajte na pokožku. Krúživými pohybmi s citom a pozornosťou vtierajte olej do kože po celom tele. Masírujte najskôr dlane a chodidlá, potom končatiny a kĺby, ďalej brucho a hrudník a na záver ramená, šiju, tvár, hlavu a oblasť bedrovej chrbtice. Nechajte olej 15 minút pôsobiť a potom sa osprchujte teplou vodou. Teplý kúpeľ pomáha otvárať póry na povrchu kože a umožňuje, aby olej mohol preniknúť ešte hlbšie pod povrch pokožky do telesných tkanív. V prípade, že potrebujete uvoľniť napätie a stres po celom dni či uľaviť pocitu pálenia v očiach a predísť tak obtiažnemu zaspávaniu alebo nespavosti, vykonávajte masaž večer pred spaním, a to so zvýšenou starostlivosťou o chodidlá.    

Pokiaľ prechádzate náročnejším životným obdobím alebo sa u vás vyskytujú nasledujúce zdravotné indispozície, potom pravidelnú automasáž vynechajte: tráviace problémy, zápcha, prechladnutie, chrípka, zvýšená teplota, horúčka, lymfatická infekcia, extrémne zvýšená kapha dóša, obdobie menštruácie a tehotenstvo.

„Telo človeka, ktorý pravidelne vykonáva olejovú masáž, nie je príliš postihnuté, ani keď je vystavené náhodným zraneniam alebo namáhavej práci. Pokiaľ človek denne vykonáva olejovú masáž, potom je obdarený príjemným dotykom, dobrým fyzickým vzhľadom, silou, šarmom a nedolieha na neho vek.„“
- Charaka Samhita Vol. 1, V: 88-89

Ďalšie typy domácich automasáží

Starodávne ajurvédske texty popisujú prínos olejovej masáže celého tela (abhyanga) s dôrazom na zdravotnú prospešnosť masáže pokožky hlavy, uší a chodidiel. Vzhľadom na to, že týmito oblasťami prechádza mnoho dôležitých jemnohmotných dráh vedomia (nádí), ktoré prepájajú tok životnej energie (prána) so sieťou životne dôležitých energetických bodov (marma), ktoré ovplyvňujú funkcie našich telesných orgánov a sústav, je potrebné týmto častiam tela venovať zvláštnu starostlivosť a pozornosť.

V ajurvédskom chirurgickom spise (Sušrúta-samhitá) sa uvádza, že na tele existuje 107 marmových bodov, ktoré sú sídlom troch životných síl (prána, tédžas, ódžas) a obsahujú informáciu o našom individuálnom vedomí v podobe pomerového zastúpenia všetkých troch gun (sattva, radžas, tamas). Stimulácia týchto bodov preto ovplyvňuje rovnováhu troch dóš (vata, pitta, kapha), funkciu siedmich telesných tkanív (dhátus) a činnosť šestnástich kanálov (srótámsi).

Olejová masáž pokožky hlavy

Hlava je sídlom mozgu, nervového centra a zmyslových orgánov. Preto masáž pokožky hlavy (murdha taila) prináša uvoľnenie psychického napätia, rozrušenia a stresu. Aplikuje sa pri migréne, bolestiach hlavy, nespavosti, tinite, závrati a motaní hlavy. V prípade akútnej tenzie v oblasti hlavy alebo očí môžete vykonať olejovanie nosných dierok (návana-nasja), kedy vsuniete malíček zmočený v oleji do nosných dierok a vykonáte jemnú masáž.

Pravidelné olejovanie pokožky hlavy zlepšuje prekrvenie vlasových korienkov. Podporuje zdravie, lesk a krásu vlasov a obmedzuje ich šedivenie či vypadávanie. Tradične sa na to používa ajurvédsky olej BHRINGARAJ, ktorý pôsobí ako tonikum (rasájana) na prirodzenú výživu, regeneráciu a rast vlasov.

Olejová masáž uší

Uši sú navonok prístupný orgán, takže do nich neustále preniká zvuk, vietor, prach a nečistoty. Olejovú očistu uší (karna-pratisaranam) je dobré vykonávať raz za mesiac alebo častejšie v prípade nadmernej tvorby ušného mazu, ochabovania sluchu, tinitu či stuhnutosti krčných a čeľustných svalov, ktoré sú prejavom porúch vata a kapha dóše alebo pri zápale ušného kanála v prípade zvýšenia pitta dóše.

Aplikujte malíčkom alebo vatovým tampónom niekoľko kvapiek teplého VATA oleja či čistého sezamového oleja do uší a jemne masírujte vnútorný ušný otvor a potom celé vonkajšie ucho. Ušný boltec masírujte ukazovákom na prednej strane a palcom na zadnej strane ucha. Mnite medzi prstami celý okraj ucha a ťahajte za ušný lalôčik. Masáž ušnice ráno alebo počas dňa prináša pocit bdelosti a povzbudenia a večer pred spaním navodzuje pocit uvoľnenia a hlbokého odpočinku.

V prípade chronicky zvýšenej vata dóše, pri bolesti uší, častej zápalivosti, permanentného tinitu alebo stvrdnutého ušného mazu naplňte celé ucho teplým VATA olejom či sezamovým olejom (karna-púrana) a zostaňte ležať po dobu 15 minút na pravom boku a potom olej z ucha vyprázdnite . To isté urobte aj na ľavom boku. Táto metóda sa aplikujte počas dňa pred jedlom. Pri akútnej alebo opakovanej bakteriálnej infekcii olej do uší neaplikujte.

Olejová masáž chodidiel

Abhyanga aplikovaná na chodidlách (padabhyanga) je jednoduchá, príjemná a zdraviu prospešná masáž. Je veľmi účinnou terapiou pri suchej, zrohovatenej, popraskanej a znecitlivenej koži na chodidlách. V ajurvédskej praxi sa tradične používa pri únave, svalových kŕčoch, stuhnutosti, ischiase a kontrakcii ciev alebo väzov v oblasti dolných končatín. Pri podráždení sedacieho nervu prináša obratná stimulácia reflexnej oblasti na päte chodidla značnú úľavu od bolesti.

Masáž chodidiel upokojuje osemdesiat druhov porúch vata dóše, uvoľňuje napätie a stres, podporuje duševnú rovnováhu a prináša zdravý spánok. Pôsobí blahodárne na relaxáciu nervovej sústavy, ktorá prepája oblasť hlavy s našimi chodidlami, kde sa nachádza päť dôležitých energetických čiže marmových bodov (talahridaya, kshipra, kurcha, kurchashira a gulpha), ktorými prechádza naša životná energia (prána). Trením chodidiel tak dochádza k revitalizácii celého tela a k zlepšeniu krvného a lymfatického obehu.

Medzi chodidlami, očami a ušami existuje veľmi tesné spojenie. Preto pravidelnou masážou chodidiel môžeme účinne predchádzať poruchám zraku a sluchu. Trenie chodidiel a priehlavkov teplým sezamovým olejom či olejom VATA, PITTA, KAPHA alebo BHRINGARAJ olejom sa robí ideálne večer pred spaním, pretože podporuje zdravý spánok. Podľa textu Sushruta Samhity je dostačujúce vykonávať masáž chodidiel v pravidelnom dennom režime po dobu 5 minút, aby sa dosiahli požadované účinky.

Technika masáže vykonávaná na chodidle

Naneste olej na celé chodidlo. Krúživými pohybmi masírujte obe členkové kosti smerom hore a dole po achilovke. Oboma rukami namasírujte prednú časť chodidla a potom obe klenby. Ľahko priťahujte a masírujte všetky prsty na nohách a potom za každý jemne zatiahnite. Pomocou zovretej päste masírujte chodidlo hore a dole. Oboma rukami masírujte chodidlo nohy. Namasírujte pätu. Jemne obkružujte päť marmových bodov v smere hodinových ručičiek. Na záver si naolejujte celé chodidlo.

Olejová masáž pupku

Súčasť celostnej ajurvédskej masáže je tiež aplikácia medicinálneho oleja na pupok (nábhi-prakšepa), pretože táto stredová oblasť ľudského tela je jedným z troch najdôležitejších centier životnej energie (prána) spoločne so srdcom a mozgom, ktoré sú vzájomne prepojené sieťou sedemdesiatich dvoch tisíc jemnohmotných dráh vedomia (nádí). Pupok je zároveň funkčne spojený so žalúdočnou a črevnou činnosťou. Preto jemná olejová masáž samotného stredu brucha, s použitím štyroch prstov, pomáha stimulovať silu tráviaceho ohňa (agni) a tok životnej energie (prána). Táto technika sa aplikuje ako súčasť zdravotnej terapie pri celiakii a Crohnovej chorobe, a tiež v prípadoch závažného poklesu krvného tlaku alebo pri náhlej strate vedomia.

Na masáž pupku môžete aplikovať opäť olej VATA, PITTA alebo KAPHA podľa svojej prevládajúcej dóšickej konštitúcie.

 

Súvisiace produkty

VATA telový OLEJ

Uvoľnenie & relaxácia

7,30 €

PITTA telový OLEJ

Upokojenie & vyrovnanosť

7,30 €

KAPHA telový OLEJ

Povzbudenie & vitalita

7,30 €

KHADIRA kožný OLEJ

Zdravá & hladká pokožka

7,80 €

BHRINGARAJ vlasový OLEJ

Krásne & zdravé vlasy

7,80 €

MAHANARAYAN masážny OLEJ

Fitness & regenerácia

7,80 €

Prihlásenie k odberu ajurvédskeho žurnálu a noviniek

Údaje vyplnené pri tejto registrácii spracovávame podľa podmienok spracúvania osobných údajov. Z odberu noviniek sa môžete kedykoľvek odhlásiť kliknutím na tlačidlo odhlásiť či aktualizovať svoje nastavenia v spodnej časti e-mailu. Viac informácií o ochrane osobných údajov nájdete na našich stránkach www.everest-ayurveda.sk.