Omladzujúce & revitalizačné kúry

Letné obdobie je vhodné pre omladenie a revitalizáciu organizmu. Rasájana je ajurvédska omladzovacia terapia tela a mysle, ktorá sa aplikuje po očistnej detoxikácii s cieľom posilnenia energie, vitality a životnej sily ódžas. Podporuje asimiláciu nutričných látok zo strávenej potravy, optimálnu výživu a zdravé fungovanie všetkých siedmich telesných tkanív (dhátus). Zameriava sa na omladenie a dlhovekosť, zlepšenie mozgovej činnosti vrátane zrakových funkcií, psychickú odolnosť a posilnenie obranyschopnosti organizmu.

Ajurvédska rasájana alebo omladenie

Rasájana posilňuje celkové telesné i duševné zdravie, spomaľuje starnutie, prospieva pleti a pokožke, povzbudzuje pamäť, koncentráciu a kognitívne funkcie, uvoľňuje od napätia i stresu a prináša duševnú relaxáciu. Medzi najlepšie prostriedky na správnu výživu a regeneráciu síl patrí mlieko, prírodný trstinový sirup, med, prepustené maslo (ghí), oleje, masáže, kúpele, odpočinok a spánok. K celkovému omladeniu organizmu prispieva uvedomelé správanie, pozitívne myslenie, emócie a zážitky, láskavé vyjadrovanie, zdieľanie inšpirácie, veľkorysosť, štedrosť, váženie si druhých, úcta k sebe samým, radosť z toho čo nás baví a schopnosť prebývať vo vlastnom tichu

Revitalizácia

Počas rasájany je potrebné obmedziť nadmernú fyzickú aj duševnú aktivitu a vyhýbať sa stimulantom, psychickému rozrušeniu, intenzívnej komunikácii a sledovaniu televízie. Je naopak dobré vyhľadávať pokojné a tiché prostredie, zdržiavať sa v prírode, športovať, cvičiť alebo praktizovať jogu a meditáciu. Rasájana je obzvlášť vhodná pre konštitučné typy vata na povzbudenie sily tráviaceho ohňa a metabolizmu, nabratie zdravej telesnej hmotnosti a zvýšenie psychickej odolnosti pred príchodom dlhého obdobia chladnej jesene a studenej zimy.

Viac sa dočítate v článku Rasajána - omladenie tela & mysle podľa ajurvédy.

Sila tráviaceho ohňa (agni), čiže biologický oheň tráviaceho systému má svoje ústredné sídlo v žalúdku a riadi všetku látkovú premenu v organizme. Optimálny metabolizmus preto zaisťuje dobré trávenie, vstrebávanie a premenu potravy aj zmyslových vnemov, výživu telesných tkanív a buniek, silný imunitný systém, vitalitu, pevné zdravie, zrakové vnímanie, telesnú teplotu a farbu pokožky. Vytvára radosť, nadšenie a spokojnosť, dodáva životnú energiu, odvahu a sebadôveru, prináša stabilitu a trpezlivosť, podnecuje jasné myslenie, logické uvažovanie a udržuje bunkovú inteligenciu.

Konštitučný metabolizmus

Pokiaľ sú psychosomatické princípy vata, pitta a kapha vo svojej rovnováhe v súlade s individuálnou konštitúciou, potom v tele pôsobí harmonický metabolizmus. V prípade vychýlenej vaty dochádza k nepravidelnému metabolizmu, ktorý spôsobuje zažívacie ťažkosti, plynatosť, zápchu, hnačku či črevnú kolitídu. Ďalej zapríčiňuje bolesti kĺbov a bedrovej chrbtice, zápal sedacieho nervu, ustupujúce ďasná, vysušovanie pokožky a emocionálnu nestabilitu v podobe rozrušenia, úzkosti, neistoty a strachu. Pri zvýšení pitty dochádza k zrýchlenému metabolizmu, ktorý spôsobuje narušené trávenie spojené s prekyslením žalúdka, nevoľnosťou, hnačkou a zápalom zažívacieho traktu a pečene spolu s pocitmi hnevu a nepriateľstva. V dôsledku zvýšenej kaphy dochádza k spomaleniu metabolizmu, ktorý spôsobuje stagnáciu trávenia, zahlienenie žalúdka, alergie, ochorenia dýchacích ciest, telesnú nadváhu, vysoký krvný tlak a cukrovku spolu s pocitmi únavy, ospalosti a telesnej slabosti.

Chyawanprash

Jedným z najosvedčenejších rasájanových elixírov je Chyawanprash pre svoj bohatý obsah ajurvédskych bylín s adaptogénnymi účinkami ako sú napríklad: Tinospora cordifolia, Centella asiatica, Withania somnifera, Asparagus racemosus, Emblica officinalis, Terminalia longa, Tribulus terrestris, Piper longum, Boerrhavia diffusa alebo Glycyrrhiza glabra.

Omladzujúce & revitalizačné kúry

Omladenie & revitalizácia

Domáca ošetrovateľská starostlivosť

-10% 18,25 €
pôvodná cena: 20,30 €
-+

Starostlivosť o pleť

Domáca ošetrovateľská starostlivosť

-10% 17,80 €
pôvodná cena: 19,80 €
-+

Starostlivosť o vlasy

Domáca ošetrovateľská starostlivosť

-10% 17,20 €
pôvodná cena: 19,10 €
-+

Nadváha & chudnutie

Domáca ošetrovateľská starostlivosť

-10% 17,80 €
pôvodná cena: 19,80 €
-+

Regulácia cukru & diabetická diéta

Domáca ošetrovateľská starostlivosť

-10% 23,75 €
pôvodná cena: 26,40 €
-+

Šport & fitness

Domáca ošetrovateľská starostlivosť

-10% 17,80 €
pôvodná cena: 19,80 €
-+

Hormonálna rovnováha & žena

Domáca ošetrovateľská starostlivosť

-10% 17,80 €
pôvodná cena: 19,80 €
-+

Vitalita & muž

Domáca ošetrovateľská starostlivosť

-10% 17,80 €
pôvodná cena: 19,80 €
-+