Nachádzate sa tu

Dóšické ajurvédske čaje

Storočiami preverené zmesi himalájskych bylín priaznivo pôsobia na celkový telesný stav a psychickú kondíciu každého jednotlivca podľa jeho konštitučnej charakteristiky a individuálnej kombinácie troch biologických energií (dóš) vata, pitta, kapha.

Každý človek sa rodí s jedinečným pomerom troch základných biologických energií (dóš) vata, pitta a kapha, ktoré sa podieľajú na utváraní našej psychosomatickej charakteristiky. V priebehu života sa potom z rôznych príčin ich pomerné zastúpenie odchyľuje od pôvodného vrodeného stavu, čo sa potom odráža na našej psychickej kondícii a fyzickom zdraví. Duševné vedomie, myšlienky, emócie, medziľudské vzťahy, strava, denný rytmus, životný štýl, ročné obdobie a prostredie, v ktorom sa pohybujeme, to všetko ovplyvňuje ich vyváženosť či nerovnováhu.

Tri základné charakteristické typy vata, pitta a kapha majú sedem ďalších rôznorodých kombinácií (vata-pitta, pitta-vata, vata-kapha, kapha-vata, pitta-kapha, kapha-pitta, vata-pitta-kapha). Pokiaľ máme dominantnú prevahu charakteristiky pitta, potom sme pitta typ. Ak sa napríklad dokážeme rovnocenne stotožniť s charakteristikami vata a pitta, potom sme kombinovaný vata-pitta typ. Napriek tomu však aj v prípade kombinovaného typu je vždy jedna charakteristika dominantnejšia ako druhá. Vyvážený typ vata-pitta-kapha je veľmi vzácnou výnimkou. Ak sa začne napríklad u človeka, ktorého charakteristika zodpovedá typu vata, prejavovať nejaká choroba, je to väčšinou tým, že sa jeho vata dóša výrazne zvýšila. Prílišný nadbytok jednej z troch dóš sa potom vždy prejavuje psychickou nevyrovnanosťou a nesprávnou funkciou niektorých telesných orgánov. Našou úlohou je teda uviesť tieto životné sily späť do ich pôvodnej rovnováhy. Správne pochopenie týchto psychosomatických princípov je kľúčom k zdravému a vyrovnanému spôsobu života. Pokiaľ si začneme byť ich vplyvu a pôsobenia viac vedomí, budeme schopní predchádzať takým návykom a stereotypom, ktoré sa neskôr prejavujú ako príznaky najrôznejších ochorení.

VATA

Relaxácia & duševná pohoda

VATA
5,20 €
-+

PITTA

Ukľudnenie & vyrovnanosť

PITTA
5,20 €
-+

KAPHA

Povzbudenie & vitalita

KAPHA
5,20 €
-+

Tam, kde býva ajurvéda

Dokumentárny film na DVD

Dokumentárny film o domove najstaršieho lekárskeho systému na úpätí Himalájí odhaľujúci nadčasovosť vnútorného poznania dávnych mudrcov Indie.

Dokument vás zanesie od impozantných štítov Himalájí a každodenného života v jeho údoliach, až k posvätným chrámom v Káthmandu a kráľovským palácom v indickom Rádžasthánu. Budete sa tak môcť preniesť do bohatého lona prírody a vedomostí, ktoré formovali poznanie a kultúru indického subkontinentu.

Viac o filmu