Nachádzate sa tu

Ajurvédsky dóšický test

Spoznajte svoju duševnú a telesnú konštitúciu

Dominantný typ

Výrazne prevláda jedna dóša, druhé dve sú zastúpené len v pomerne menšom množstve.

Charakteristika VATA

Charakteristika PITTA

Charakteristika KAPHA

Kombinovaný typ

Dve dóše sú pomerne blízko vyrovnané a tretia je zastúpená len v menšom množstve.

VATA – PITTA alebo PITTA – VATA

Pre správne pochopenie tejto kombinácie si prečítajte charakteristiku VATA a PITTA. Tento kombinovaný typ disponuje ľahkosťou vaty a dynamickou aktivitou pitty. Svojou telesnou konštitúciou sú to ľudia strednej postavy, skôr štíhlejší, ktorí sú veľmi kreatívni a neustále plní nových nápadov. Sú zvyknutí intenzívne pracovať a byť v neustálom napätí, čo môže viesť až k prepracovaniu a psychickej nestabilite.

PITTA – KAPHA alebo KAPHA – PITTA

Pre správne pochopenie tejto kombinácie si prečítajte charakteristiku PITTA a KAPHA. Tento kombinovaný typ disponuje dynamickou aktivitou pitty a stabilitou kaphy. Svojou telesnou stavbou sú to ľudia skôr silnejšej a strednej postavy so schopnosťou byť aktívni a zároveň dlhodobo vytrvalí vo svojom úsilí. Disponujú veľkou odolnosťou, a preto sa hodia na vedúce pozície dlhodobých projektov. V prípade dominantnejšej kapha dóše sa môže prejavovať väčšia pohodlnosť, pasivita a nadváha.

KAPHA – VATA alebo VATA – KAPHA

Pre správne pochopenie tejto kombinácie si prečítajte charakteristiku KAPHA a VATA. Tento kombinovaný typ disponuje stabilitou kaphy a ľahkosťou vaty, zdanlivo teda protichodnými silami, keď jedna dóša podnecuje potrebu zmeny a druhá ju naopak odmieta. Postava môže byť buď vysoká a štíhla pod vplyvom vaty alebo naopak robustná, ak vo fyzickej konštitúcii prevláda princíp kapha dóše. Kombinácia týchto dvoch princípov môže viesť buď k vytrvalej tvorivosti, alebo k dezorientácii a neistote.

Vyvážený typ

Všetky tri dóše sú zastúpené v takmer rovnakom pomere.

Takýto typ je veľmi vzácnou výnimkou. Vyrovnaný tri dóšický typ disponuje pokojom a silou, nepodlieha ani letargii, ani prílišnému nepokoju. Myseľ je bdelá a zároveň uvoľnená. Fyziologické funkcie sú vyvážené. Avšak rovnako ako u ostatných typov sa na základe rôznych vplyvov môže niektorá z dóš vychýliť a spôsobiť dočasnú nevyváženosť. Ich pôvodná vrodená konštitúcia však vytvára najlepší predpoklad pre život v rovnováhe a harmónii.

Doporučenie pre obnovenie rovnováhy

Ak sa začne napríklad u človeka typu vata prejavovať nejaká choroba, je to väčšinou tým, že sa jeho vata dóša výrazne zvýšila. Prílišný nadbytok jednej z troch dóš sa potom vždy prejavuje duševnou nevyrovnanosťou a nesprávnou funkciou niektorých telesných orgánov. Tieto tri životné sily môžeme uviesť späť do ich pôvodnej rovnováhy s pomocou vhodnej stravy (pozri charakteristika vata, pitta a kapha dóša), zdravého spôsobu života a správneho užívania bylín, napr. vo forme ajurvédskych dóšických čajov. Ak máte zvýšenú vatu dóšu, pite VATA čaj, pri zvýšenej pitte užívajte PITTA čaj a pri dominantnej kapha dóši si pripravujte čaj KAPHA. Ajurvédske dóšické čaje sa užívajú dlhodobo v minimálnom rozmedzí 3 mesiacov.

VATA

Relaxácia & duševná pohoda

5,20 €
-+

PITTA

Upokojenie & vyrovnanosť

5,20 €
-+

KAPHA

Povzbudenie & vitalita

5,20 €
-+