Nachádzate sa tu

Stres a negatívne emócie - dôsledky a rady z pohľadu ajurvédy

Zima je ideálnym obdobím pre regeneráciu organizmu, psychickú relaxáciu, sebareflexiu, vnútorné sústredenie a meditáciu.

V tejto časti roka so skrátenou dĺžkou slnečného svitu sme náchylnejší k duševnej skleslosti a pocitom smútku, osamelosti, depresie, napätia a stresu. Ťažké životné situácie sú dôležité skúsenosti, ktoré nás učia ako lepšie porozumieť sebe samým a ako vniesť do svojho života viac harmónie, svetla, osvieženia, inšpirácie, úsmevu, uvoľnenia a pokoja. Stres je obranný mechanizmus organizmu v krízových situáciách života. V momentoch ohrozenia vyvoláva zvýšenú produkciu hormónov, ktoré nám pomáhajú okamžite reagovať na vzniknutú situáciu pod heslom "bojuj alebo utekaj" v súlade s našou konštitúciou. Ak nebudeme stres považovať len za škodlivú vec, ale aj za užitočný výstražný signál, ktorý poukazuje na nutnosť vlastných zmien v našom živote, potom budeme schopní predchádzať jeho negatívnym dopadom.

Stresové faktory

Pocity stresu sú vyvolané mnohými každodennými faktormi, akými sú napríklad: hektické ráno, dopravná zápcha, agresívna jazda, konfliktné vzťahy, strach, nepríjemný nadriadený, nahromadené pracovné úlohy, časová tieseň, prepracovanie alebo syndróm vyhorenia. Ich dôsledkom sú poruchy trávenia a metabolizmu, strata telesnej hmotnosti, únava a vyčerpanosť, dysfunkcia kardiovaskulárneho, nervového a reprodukčného systému, oslabenie imunity, kŕčovitosť svalstva a stuhnutosť pohybového aparátu. Nadmerné zaťaženie stresom spôsobuje podráždenosť, sťaženú komunikáciu a pocit, že nám nikto nerozumie.

Stres ovplyvňuje telesné orgány

Podľa ajurvédy sú emócie priamo spojené s telesnými orgánmi. Negatívne emócie, ktoré potláčame a nespracujeme, nemôžu vyjsť von, hromadia sa v orgánoch a môžu v nich spôsobiť orgánový stres. Jedným z dôležitých orgánov, kde sa emócie ukladajú, je naša pečeň. Pečeň ako dôležitá súčasť metabolizmu trávi tuky a spracováva bielkoviny. Sídli v nej aj tzv. Bhuta agni, oheň, ktorý sa stará o premenu. V prípade nestrávených emócií sa potom pečeň stáva sídlom hnevu, nepriateľstva a žiarlivosti. Tieto emócie je nutné spracovať - uvedomiť si ich a tým ich prijať, aby sme ich následne nechali odísť. Vždy je dobré sa v tomto procese sústrediť na pozitívne myšlienky a skúsenosti, ktoré nám dajú potrebnú silu, nie na problematické emócie. Pokiaľ zároveň ale tieto emócie potláčame a nechceme si ich priznať, ukladajú sa v tkanivách a vedú k ochoreniu.       

S pečeňou a ďalšími orgánmi je tiež spojená pokožka. Pod jej povrchom je spojivové tkanivo, v ktorom sa hromadí nevyriešený hnev, strach a stres. Keď zažívame hnev, koža červenie, keď sme v strese alebo pociťujeme úzkosť, naše dýchanie je plytké a nepravidelné a koža bledne.

Stres a starnutie

Negatívne emócie ako úzkosť, obavy, nervozita a neistota prúdia v plazmatickom tkanive a vyvolávajú v tele biochemické zmeny, ktoré obiehajú v tele, pôsobia ako stresory a podieľajú sa na procese starnutia. Najlepším liekom na negatívne emócie je pestovať si vieru vo vyšší princíp, ktorý telo zásobuje pozitívnymi emóciami vo forme lásky a dôvery. Pri strese sa napríklad zmršťujú krvné cievy, človek sa stiahne do seba a je strnulý. Ako prevencia stresových stavov a postupné lepšie zvládanie stresových situácií sa odporúča pravidelná meditácia, ktorá rozširuje cievy, uvoľňuje a vyvoláva pokojový stav. Keď meditujeme, plazmatické tkanivo prúdi rytmicky a ticho, bunky sú lepšie okysličené pomalým a hlbokým dýchaním a my cítime prirodzený pokoj.                                             

 Stres a napätie má za následok aj tuhnutie svalov. Takto vystresované svaly sú tiež jednou z príčin starnutia. Ak sú svaly v strese, dochádza k tvorbe vrások, pretože regenerácia kože je spojená s regeneráciou a výživou svalov. V ajurvéde sa používa pri očistnom procese na koži olej, ktorý sa vtiera do pokožky a preniká až ku svalom, a tým napomáha uvoľňovať potlačené emócie. Veľmi dobre takto funguje sezamový olej, ktorý stimuluje centrálny nervový systém. Olejová masáž môže pomôcť rozpustiť nevyriešené emócie. Pri strese nám tiež vysychá jazyk a dochádza k nedostatočnej tvorbe slín, ktoré ničia baktérie v ústach, čo  potom vedie napríklad k neschopnosti správne vnímať chute. Jedným zo známych ajurvédskych tipov je pri čistení zubov si ráno tiež zotrieť povlak z jazyka, aby sa odstránili mŕtve baktérie.

Tu je sedem jednoduchých typov pre lepšie zvládanie stresu a zdravú relaxáciu:

  1. Spomaľte svoj neustále zaneprázdnený rytmus života. 
  2. Venujte si viac pozornosti, naučte sa relaxovať a doprajte si výživný spánok.  
  3. Pripravte si horúci kúpeľ.    
  4. Starajte sa o svoju pokožku a potierajte ju sezamovým olejom.  
  5. Regenerujte organizmus meditáciou, cvičením, športom alebo pobytom v prírode. 
  6. Čítajte inšpirujúce knihy.  
  7. Zdieľajte pokojné chvíle s ľuďmi, ktorí vám rozumejú.

Ak človek dokáže zaujať úlohu nestranného pozorovateľa voči sebe samému, potom lepšie pochopí, v čom tkvejú jeho slabiny a sklony. Vtedy môže efektívne pristúpiť k zmenám v stravovaní a životnom štýle, aby si dokázal udržať dobré zdravie, ktoré sa prejavuje striedmou chuťou do jedla, dobrým trávením, pravidelným vylučovaním, jasným hlasom, neprítomnosťou bolesti, osviežujúcim spánkom, dobrým vzhľadom, psychickou stabilitou, energiou, vytrvalosťou, nadšením, vyrovnanosťou, pokojom a súcitom.

Človek, ktorý je vždy celistvé jedlo, žije pravidelným životom, udržuje si nepripútanosť k senzorickým predmetom, dáva a odpúšťa, miluje pravdu a slúži ostatným, je bez chorôb. - ajurvédska múdrosť

Súvisiace produkty

Stres & duševná rovnováha

Domáca ošetrovateľská starostlivosť

Stres & duševná rovnováha
-10% 22,50 €
pôvodná cena: 25,00 €
-+

JATAMANSI

Stres & duševná rovnováha

JATAMANSI
5,20 €
-+

MAJJAPRASH

Mozog & nervy

MAJJAPRASH
7,30 €
-+

Prihlásenie k odberu ajurvédskeho žurnálu a noviniek

Údaje vyplnené pri tejto registrácii spracovávame podľa podmienok spracúvania osobných údajov. Z odberu noviniek sa môžete kedykoľvek odhlásiť kliknutím na tlačidlo odhlásiť či aktualizovať svoje nastavenia v spodnej časti e-mailu. Viac informácií o ochrane osobných údajov nájdete na našich stránkach www.everest-ayurveda.sk.