Nachádzate sa tu

Očistné & detoxikačné kúry

Jar je obdobím očisty telesných i duševných funkcií organizmu, kedy sa telo zbavuje toxických látok, ktoré znižujú našu prirodzenú obranyschopnosť a zvyšujú náchylnosť k ochoreniam. Správne vykonaná detoxikácia prináša pocit fyzického i duševného zdravia, zbavuje únavy, posilňuje imunitný systém, eliminuje alergie, zlepšuje trávenie, prečisťuje črevný trakt, pečeň, krv, lymfatický systém, obličky, močové cesty a pokožku.

Počas zimy sa v organizme nahromadí nadbytočné množstvo kapha dóše v podobe zahlieneného žalúdka, kde sa najlepšie darí mikróbom, baktériám a vírusom, ktoré oslabujú silu imunitného systému. Preto dochádza v jarnom období k chrípkovým epidémiám spojeným s prechladnutím, zápalom priedušiek a celkovým ochorením horných a dolných dýchacích ciest. S jarou prichádza aj sezóna peľových alergií, ktorá trvá až do skorej jesene. Veľmi časté sú alergie na rôzne typy potravín, ktoré sa prejavujú podráždením sliznice hrubého čreva čiže dráždivým syndrómom hrubého čreva. Najfrekventovanejšia je intolerancia na lepok v obilninách a laktózu v mliečnych produktoch. Potravinové alergie sa najčastejšie prejavujú kožnými ekzémami alebo žihľavkou a mnohokrát pôsobia zároveň v kombinácii s alergiami peľovými.

V dôsledku hromadenia toxínov v telesných tkanivách dochádza k tvorbe voľných radikálov, ktoré spôsobujú degeneratívne procesy starnutia, spomaľujú trávenie, vyvolávajú alergie, poškodzujú črevnú sliznicu a spôsobujú zápchu. Psychické toxíny sa usadzujú v pečeni a žlčníku a spôsobujú negatívne emócie v podobe nervozity, hnevu, nepriateľstva, strachu, úzkosti a neistoty.

Prítomnosť nadmerného množstva toxínov v organizme môžeme rozpoznať podľa týchto príznakov: nedostatok energie, pocit ťažkosti, letargia, únava, slabosť, lenivosť, depresia, bolesť hlavy, nepokoj, podráždenosť, nesústredenosť, poruchy trávenia, žalúdočné a črevné ťažkosti, plynatosť, zápcha, zvýšená tvorba slín, povlak na jazyku, pachuť v ústach, znížený apetít, zvýšená hladina cukru v krvi, nadváha, kožné a plesňové ochorenia, alergie, oslabená funkcia pečene, zvýšená teplota, opuchy, arteroskleróza, reumatoidná artritída, dna, močové a žlčníkové kamene.

Jedným zo spôsobov celkovej detoxikácie organizmu je krátkodobý pôst (nie dlhodobé hladovanie), ktorý prečisťuje tráviaci systém, uvoľňuje dýchacie cesty, rozjasňuje myseľ a pozdvihuje duševné vedomie. Za minimálne trvanie ájurvédského pôstu je považovaná doba piatich dní, počas ktorej dôjde k prečisteniu prvého nutričného telesného tkaniva (rasa). Ak je to pre vás príliš náročné, potom postačí celodenný nedeľný pôst raz týždenne v priebehu 1-3 mesiacov, kedy najvhodnejším nápojom je len čistá voda ohriata na teplotu ľudského tela.

Zďaleka najlepším nástrojom prevencie hromadenia toxínov v tele je ale zdravý jedálniček v súlade s osobnou konštitúciou. Tu je sedem jednoduchých návodov ako uľaviť organizmu a podporiť jeho prirodzený detoxikačný a očistný proces:

1. Jedzte len zeleninové polievky alebo šaláty a vynechajte večeru.

2. Doprajte telu horkú chuť, ktorá podporuje trávenie a očistu pečene.

3. Pite teplú vodu alebo bylinné čaje, aby sa mohli toxické látky rýchlejšie vyplaviť z tela.

4. Podporte detoxikáciu žalúdočného a črevného traktu pitím vhodných bylinných čajov.

5. Ráno po prebudení vypite pohár teplej vody s citrónom.

6. Naučte sa správne a uvedomelo dýchať.

7. Športujte a choďte sa ráno alebo večer prebehnúť.

Sprievodca ajurvédou

Ajurvéda alebo “náuka o živote” je označovaná za matku všetkých liečebných systémov. Vyviera z hlbokého poznania, že ľudská bytosť je nedeliteľný a vzájomne prepojený complex tela, ducha, mysli a životného štýlu.

Viac o knihe