Rasájana posilňuje celkové telesné i duševné zdravie, spomaľuje starnutie, prospieva pleti a pokožke, povzbudzuje pamäť, koncentráciu a kognitívne funkcie, uvoľňuje od napätia i stresu a prináša duševnú relaxáciu. Medzi najlepšie prostriedky pre správnu výživu a regeneráciu síl patrí mlieko, prírodný trstinový sirup, med, prečistené maslo (ghí), oleje, masáže, kúpele, odpočinok a spánok. K celkovému omladeniu organizmu prispieva uvedomelé správanie, pozitívne myslenie, emócie a zážitky, láskavé vyjadrovanie, zdieľanie inšpirácie, veľkorysosť, štedrosť, váženie si druhých, úcta k sebe samým, radosť z toho, čo nás baví a schopnosť prebývať vo vlastnom tichu.
Počas rasájany je potrebné obmedziť nadmernú fyzickú i duševnú aktivitu a vyhýbať sa stimulantom, psychickému rozrušeniu, intenzívnej komunikácii a sledovaniu televízie. Je naopak dobré vyhľadávať pokojné a tiché prostredie, zdržiavať sa v prírode, športovať, cvičiť alebo praktizovať jogu a meditáciu. Rasájana je obzvlášť vhodná pre konštitučné typy váta k povzbudeniu sily tráviaceho ohňa a metabolizmu, nabratiu zdravej telesnej hmotnosti a zvýšeniu psychickej odolnosti pred príchodom dlhého obdobia chladnej jesene a studenej zimy.
Agni čiže biologický oheň tráviaceho systému má svoje ústredné sídlo v žalúdku a riadi všetku látkovú premenu v organizme. Optimálny metabolizmus preto zaisťuje dobré trávenie, vstrebávanie a premenu potravy i zmyslových vnemov, výživu telesných tkanív a buniek, silný imunitný systém, vitalitu, pevné zdravie, zrakové vnímanie, telesnú teplotu a farbu pokožky. Vytvára radosť, nadšenie a spokojnosť, dodáva životnú energiu, odvahu a sebadôveru, prináša stabilitu a trpezlivosť, podnecuje jasné myslenie, logické uvažovanie a udržuje bunkovú inteligenciu. Ak sú psychosomatické princípy váta, pitta a kpaha vo svojej rovnováhe v súlade s individuálnou konštitúciou, potom v tele pôsobí harmonický metabolizmus. V prípade vychýlenej váty dochádza k nepravidelnému metabolizmu, ktorý spôsobuje tráviace ťažkosti, plynatosť, zápchu, hnačku či črevnú kolitídu. Ďalej zapríčiňuje bolesti kĺbov a bedrovej chrbtice, zápal sedacieho nervu, ustupujúce ďasná, vysušovanie pokožky a emocionálnu nestabilitu v podobe rozrušenia, úzkosti, neistoty a strachu. Pri zvýšení pitty dochádza k zrýchlenému metabolizmu, ktorý spôsobuje narušené trávenie spojené s prekyslením žalúdka, nevoľnosťou, hnačkami a zápalovosťou zažívacieho traktu a pečene spolu s pocitmi hnevu a nepriateľstva. V dôsledku zvýšenej kaphy dochádza k spomaleniu metabolizmu, ktorý spôsobuje stagnáciu trávenia, zahlienenie žalúdka, alergie, ochorenia dýchacích ciest, telesnú nadváhu, vysoký krvný tlak a cukrovku spolu s pocitmi únavy, ospalosti a telesnej slabosti.
Jedným z najosvedčenejších rasájanových elixírov je Chyawanprash pre svoj bohatý obsah ajurvédskych bylín s adaptogénnymi účinkami ako sú napríklad: tinospora cordifolia, centella asiatica, withania somnifera, asparagus racemosus, emblica officinalis, terminalia chebula, terminalia bellirica, ocimum sanctum, curcuma longa, tribulus terrestris, piper longum, boerrhavia diffusa či glycyrrhiza glabra.