Nachádzate sa tu

Omladzujúce & revitalizačné kúry

Letné obdobie je vhodné pre omladenie a revitalizáciu organizmu. Rasájana je ajurvédska omladzovacia terapia tela a mysle, ktorá sa aplikuje po očistnej detoxikácii s cieľom posilnenia energie, vitality a životnej sily ódžas. Podporuje asimiláciu nutričných látok zo strávenej potravy, optimálnu výživu a zdravé fungovanie všetkých siedmich telesných tkanív (dhátus). Zameriava sa na omladenie a dlhovekosť, zlepšenie mozgovej činnosti vrátane zrakových funkcií, psychickú odolnosť a posilnenie obranyschopnosti organizmu.

Rasájana posilňuje celkové telesné i duševné zdravie, spomaľuje starnutie, prospieva pleti a pokožke, povzbudzuje pamäť, koncentráciu a kognitívne funkcie, uvoľňuje od napätia i stresu a prináša duševnú relaxáciu. Medzi najlepšie prostriedky pre správnu výživu a regeneráciu síl patrí mlieko, prírodný trstinový sirup, med, prečistené maslo (ghí), oleje, masáže, kúpele, odpočinok a spánok. K celkovému omladeniu organizmu prispieva uvedomelé správanie, pozitívne myslenie, emócie a zážitky, láskavé vyjadrovanie, zdieľanie inšpirácie, veľkorysosť, štedrosť, váženie si druhých, úcta k sebe samým, radosť z toho, čo nás baví a schopnosť prebývať vo vlastnom tichu.

Počas rasájany je potrebné obmedziť nadmernú fyzickú i duševnú aktivitu a vyhýbať sa stimulantom, psychickému rozrušeniu, intenzívnej komunikácii a sledovaniu televízie. Je naopak dobré vyhľadávať pokojné a tiché prostredie, zdržiavať sa v prírode, športovať, cvičiť alebo praktizovať jogu a meditáciu. Rasájana je obzvlášť vhodná pre konštitučné typy váta k povzbudeniu sily tráviaceho ohňa a metabolizmu, nabratiu zdravej telesnej hmotnosti a zvýšeniu psychickej odolnosti pred príchodom dlhého obdobia chladnej jesene a studenej zimy.

Agni čiže biologický oheň tráviaceho systému má svoje ústredné sídlo v žalúdku a riadi všetku látkovú premenu v organizme. Optimálny metabolizmus preto zaisťuje dobré trávenie, vstrebávanie a premenu potravy i zmyslových vnemov, výživu telesných tkanív a buniek, silný imunitný systém, vitalitu, pevné zdravie, zrakové vnímanie, telesnú teplotu a farbu pokožky. Vytvára radosť, nadšenie a spokojnosť, dodáva životnú energiu, odvahu a sebadôveru, prináša stabilitu a trpezlivosť, podnecuje jasné myslenie, logické uvažovanie a udržuje bunkovú inteligenciu. Ak sú psychosomatické princípy váta, pitta a kpaha vo svojej rovnováhe v súlade s individuálnou konštitúciou, potom v tele pôsobí harmonický metabolizmus. V prípade vychýlenej váty dochádza k nepravidelnému metabolizmu, ktorý spôsobuje tráviace ťažkosti, plynatosť, zápchu, hnačku či črevnú kolitídu. Ďalej zapríčiňuje bolesti kĺbov a bedrovej chrbtice, zápal sedacieho nervu, ustupujúce ďasná, vysušovanie pokožky a emocionálnu nestabilitu v podobe rozrušenia, úzkosti, neistoty a strachu. Pri zvýšení pitty dochádza k zrýchlenému metabolizmu, ktorý spôsobuje narušené trávenie spojené s prekyslením žalúdka, nevoľnosťou, hnačkami a zápalovosťou zažívacieho traktu a pečene spolu s pocitmi hnevu a nepriateľstva. V dôsledku zvýšenej kaphy dochádza k spomaleniu metabolizmu, ktorý spôsobuje stagnáciu trávenia, zahlienenie žalúdka, alergie, ochorenia dýchacích ciest, telesnú nadváhu, vysoký krvný tlak a cukrovku spolu s pocitmi únavy, ospalosti a telesnej slabosti.

Jedným z najosvedčenejších rasájanových elixírov je Chyawanprash pre svoj bohatý obsah ajurvédskych bylín s adaptogénnymi účinkami ako sú napríklad: tinospora cordifolia, centella asiatica, withania somnifera, asparagus racemosus, emblica officinalis, terminalia chebula, terminalia bellirica, ocimum sanctum, curcuma longa, tribulus terrestris, piper longum, boerrhavia diffusa či glycyrrhiza glabra.

Tam, kde býva ajurvéda

Dokumentárny film na DVD

Dokumentárny film o domove najstaršieho lekárskeho systému na úpätí Himalájí odhaľujúci nadčasovosť vnútorného poznania dávnych mudrcov Indie.

Dokument vás zanesie od impozantných štítov Himalájí a každodenného života v jeho údoliach, až k posvätným chrámom v Káthmandu a kráľovským palácom v indickom Rádžasthánu. Budete sa tak môcť preniesť do bohatého lona prírody a vedomostí, ktoré formovali poznanie a kultúru indického subkontinentu.

Viac o filmu