Nachádzate sa tu

Ajurvédske nutričné elixíry

Ajurvédská medicína rozlišuje sedem telesných tkanív ľudského organizmu (dhátus), ktoré sú funkčnými a stavebnými prvkami fyzického tela. Ich optimálne funkcie závisí na kvalite každodennej stravy a správnej životospráve.

V priebehu života dochádza k neustálej výžive a regenerácii siedmich telesných tkanív prostredníctvom procesu trávenia. Nutričné fáza každej z nich prebieha päť dní a odohráva sa v nasledujúcom poradí: plazma (rasa), krv (rakta), svalstvo (mams), tuk (Meda), kosti (asthe), nervový systém (madždžá), esencia reprodukčných orgánov ( Sukru / arthava). Ľudský organizmus je ako výrobná linka, ktorá spracováva suroviny prichádzajúce zvonka vo forme potravy a premieňa ich takým spôsobom, aby boli využiteľné pri výstavbe telesných tkanív a regeneráciu organizmu. Zdravie a vitalita celého organizmu preto úplne závisí na správnom trávení, zažívaní a vstrebávaní živín konzumovanej stravy, ktoré sú v konečnej fáze metabolizmu určené na regeneráciu a obnovu všetkých siedmich telesných tkanív ľudského organizmu (dhátus).

Sprievodca ajurvédou

Ajurvéda alebo “náuka o živote” je označovaná za matku všetkých liečebných systémov. Vyviera z hlbokého poznania, že ľudská bytosť je nedeliteľný a vzájomne prepojený complex tela, ducha, mysli a životného štýlu.

Viac o knihe