Nachádzate sa tu

Ajurvédske zdravotné kúry

Cieľom ajurvédskych zdravotných kúr je optimalizácia duševných a fyzických síl, detoxikácia organizmu, rovnováha biologických energií (dóš), revitalizácia telesných tkanív (dhátus), prečistenie cirkulačných ciest (srótámsi), podpora trávenia a metabolizmu, posilnenie imunitného systému, upokojenie nervovej a dýchacej sústavy, povzbudenie mozgovej činnosti a harmonizácia kardiovaskulárneho, endokrinného a lymfatického systému.

Ajurvédske lekárstvo obsahuje vo svojej praxi dve rôzne poňatia zdravotnej starostlivosti. Jednou z nich je aktívna domáca terapia šamana zameraná na harmonizáciu psychosomatických funkcií, prečistenie organizmu a posilnenie imunity. Tento druh liečby zmierňuje príznaky a odstraňuje príčiny ochorenia v ich počiatočných štádiách na základe ustanovenia rovnováhy troch biologických energií (dóš), zdravého fungovania siedmich telesných tkanív (dhátus), pravidelného vylučovania odpadových toxických látok (áma) a harmonického metabolizmu čiže tráviaceho ohňa (agni).

Domáca zdravotná terapia šamana je najvhodnejšia pre väčšinu bežne pracujúcich a zamestnaných ľudí, ktorí sú každodenne vystavení primeranému napätiu a stresu. Delí sa na sedem očistných metód, ktoré sa aplikujú podľa individuálnych potrieb za využitia bylinných odvarov (kvatha) a elixírov (avaleha), rozomletých bylín (čurna), tinktúr a sirupov (ásava & arišta), tabliet (guti-vati), olejov ( talia), balzamov (guggul) a mastí (lepa).

1. povzbudenie tráviaceho ohňa (dípana)

2. očista a detoxikácia (páčana)

3. pôst (kšut)

4. regulácia tekutín (trit)

5. fyzická aktivita, cvičenie a jóga (vjájama)

6. terapia teplom a žiarou slnka (átapa)

7. osvieženie čerstvým vzduchom a dychové cvičenia (marut)

Druhé poňatie sa nazýva šódhana a predstavuje náročnejší očistný a detoxikačný proces paňčakarma, ktorý je vedený iba pod klinickým dohľadom skúseného ajurvédskeho lekára. Hlavnou odlišnosťou týchto dvoch postupov je spôsob liečby dóšickej nerovnováhy. Šamana privádza mierne vychýlené dóše späť do prirodzenej rovnováhy zatiaľ čo šódhana odstraňuje prebytočné množstvo jednotlivých dóš von z fyzického tela.

Šódhana predstavuje proces odstraňovania príčin v prípade rozvinutých, dlhodobejších a chronických ochorení. Je spojená predovšetkým s dôkladným telesným prečistením a celkovou detoxikáciou organizmu. Vytláča výrazne zvýšené dóše a odstraňuje nahromadené toxíny, ktoré zapríčiňujú znečistenie telesných tkanív (dhátus), cirkulačných ciest (srótámsi) a postupný rozvoj najrôznejších ochorení. Hlavnou metódou je očistný postup nazývaný pančakarma, po ktorom dochádza k zlepšeniu telesného a duševného zdravia. Táto terapeutická procedúra sa skladá z piatich nasledujúcich krokov:

1. Vracanie (vámana) znižuje kapha dóšu pri chronických ochoreniach horných a dolných dýchacích ciest, kašli, astme, nádche, chrípke, bronchitíde a zahlienení žalúdka.

2. Užívanie preháňadiel (viréčana) odstraňuje nadbytočnú pitta dóšu pri prekyslení žalúdka, počiatočných štádiách žalúdočných a dvanástnikových vredov, alergiách zažívacieho traktu, žltačke, kožných ochoreniach a vyrážkach.

3. Výplach čriev (basti) sa používa na zníženie váta dóše pri neurologických poruchách v prípade ochrnutia, obrny, sklerózy multiplex, zápalov nervov, ischias, bolestiach chrbta a chrbtice, zápchy, obličkových kameňov, artritíde alebo reumatizme.  

4. Nosová očista (nasja) pomáha prostredníctvom bylinných olejov uvoľňovať oblasť nosových a čelových dutín, bolesti hlavy, migrény, očné poruchy a bolesti uší.   

5. Púšťanie žilou (raktamókšan) znižuje pitta dóšu a uplatňuje sa predovšetkým v očiste krvi pri zväčšení pečene a sleziny, kožných ochoreniach, vyrážkach, akné a furunkulov.                                                                                                                                                                       

 

Očistné & detoxikačné kúry

Omladzujúce & revitalizačné kúry

Rekondičné kúry & posilnenie imunity

Regeneračné & relaxačné kúry

Tam, kde býva ajurvéda

Dokumentárny film na DVD

Dokumentárny film o domove najstaršieho lekárskeho systému na úpätí Himalájí odhaľujúci nadčasovosť vnútorného poznania dávnych mudrcov Indie.

Dokument vás zanesie od impozantných štítov Himalájí a každodenného života v jeho údoliach, až k posvätným chrámom v Káthmandu a kráľovským palácom v indickom Rádžasthánu. Budete sa tak môcť preniesť do bohatého lona prírody a vedomostí, ktoré formovali poznanie a kultúru indického subkontinentu.

Viac o filmu