Dýchacie cesty

Dýchacie cesty začínajú nosovou dutinou, pokračujú ústnou dutinou, hrtanom, priedušnicou, prieduškami, priedušničkami a končia pľúcami. Každý živý organizmus je predchnutý životným dychom, ktorý sa nazýva prána. Táto životná energia je nevyhnutná pre všetky pohyby v bunkách, telesných systémoch a celom fyzickom tele.

Rytmus dychu ovplyvňuje naše myšlienky a emócie. Pomalé a vedomé dýchanie okysličuje krv, regeneruje telesné tkanivá, spomaľuje oxidačný proces bunkových štruktúr a predlžuje dĺžku života. Dych podnecuje tráviaci oheň v žalúdku (agni) a podieľa sa na premene potravy na životnú energiu, ktorá v podobe okysličenej krvi vyživuje všetky telesné bunky, tkanivá a orgány.

Čo spôsobuje problémy dýchacích ciest?

Väčšina chorôb dýchacích ciest je spôsobená nahromadením hlienu, ktorý sa usadzuje v žalúdku. Znečistenie žalúdka je preto častou príčinou problémov s dýchacími cestami a znížená chuť do jedla, ktorá ich sprevádza, je prirodzeným obranným mechanizmom organizmu, ktorý v prípade časovo obmedzeného neprijímania potravy môže svojim tráviacim ohňom rýchlejšie zlikvidovať nahromadené znečistenie. Dôležitý je dostatočný prísun teplých tekutín, ktoré majú prirodzene detoxikačný účinok. Studená voda nie je vhodná, pretože vytvára toxíny a oslabuje proces trávenia.

Detailné odporúčania na používanie ajurvédskych čajov na podporu zdravia dýchacích ciest pri rôznych fázach ochorenia nájdete v článku Sprievodca ajurvédskymi čajmi & elixírmi na prechladnutie.

Dýchacie cesty

TULSI

Krčná oblasť & priedušky

TULSI
5,20 €
-+

DALCHINI

Dýchacie cesty & nosové dutiny

DALCHINI
5,20 €
-+

KATPHALA

Teplota & telesná slabosť

KATPHALA
5,20 €
-+

PRANA

Vitalita & životná energia

PRANA
5,20 €
-+

UDANA

Povzbudenie fyzickej kondície

UDANA
-30% 3,65 €
pôvodná cena 5,20 €
-+