Pohybový aparát

Pohyb organizmu zaisťujú kosti, kĺby, svalstvo a tiež tukové tkanivo, ktoré ich vyživuje. Kosti sú najodolnejšou zložkou ľudského tela. Pretrvávajú celé stáročia a obsahujú v sebe karmickú informáciu nášho života.

Bolesti chrbta a psychický stres

Svaly zaisťujú harmonickú pohyblivosť, svalovú koordináciu, cirkuláciu tekutín a ochranu telesných orgánov. V dôsledku duševného stresu alebo nahromadených emócií úzkosti, melanchólie a hnevu dochádza vo svaloch k napätiu a stuhnutosti, čo je častou príčinou bolestí chrbta v oblasti bedrovej, hrudnej alebo krčnej chrbtice.

Kosti (asthi) nepredstavujú iba pohybový aparát, ale majú tiež ochrannú a podpornú funkciu životne dôležitých orgánov ako je mozog, srdce, pľúca atď. Ich ďalšou dôležitou úlohou je tvorba červených krviniek v kostnej dreni. Kvalita kostí je tiež spojená so zdravou funkciou hrubého čreva a štítnej žľazy, ktorá reguluje obsah vápnika v krvi, ovplyvňuje hormonálnu rovnováhu a metabolizmus organizmu. Vedľajším produktom pri tvorbe kostného tkaniva sú zuby, nechty a vlasy.

Svalstvo (mámsa) zaisťuje harmonický pohyb, svalovú koordináciu, cirkuláciu tekutín a ochranné prostredie telesných orgánov. Tvorí takmer polovicu telesnej váhy a formuje sa predovšetkým z prísunu dostatočného množstva bielkovín z každodennej stravy. V dôsledku psychického napätia a stresu alebo nahromadených emócií strachu, smútku či hnevu dochádza k tenzii svalového tkaniva a jeho stuhnutiu, čo je častou príčinou bolestí chrbta v oblasti bedrovej, hrudnej či krčnej chrbtice. Rozvinuté svalové tkanivo posilňuje fyzickú a psychickú stabilitu, zdravé sebavedomie, vytrvalosť a odvahu. Vedľajším produktom tohto tkaniva je koža, ušný maz a zubný kameň.

Tuk (méda) dodáva telu energiu, vláčnosť, cit, jemnosť a pocit bezpečia. Tukové tkanivo sa zúčastňuje tvorby bunkových štruktúr a je nevyhnutné pre zdravé fungovanie telesných orgánov, výživu kostí a chrupaviek. Zabezpečuje mazanie svalov, šliach, kĺbov, kostí, vlasov, očí, kože a stolice. Tuk je taktiež dôležitý pre termoreguláciu organizmu. Vedľajším produktom tukového tkaniva sú väzy, svalové úpony a pot.

Odporúčania pre výber správnej športovej aktivity z pohľadu ajurvédy nájdete v článku Šport & ajurvéda - športujte zdravo podľa svojej konštitúcie.

Pohybový aparát

GOKSHURA

Uvoľnenie chrbtového svalstva

GOKSHURA
5,20 €
-+

SLESAKA

Kĺbová pohyblivosť

SLESAKA
5,20 €
-+

SHALARI

Močový metabolizmus & kĺby

SHALARI
5,20 €
-+

KUDZU

Posilnenie svalstva & fitness

KUDZU
5,20 €
-+