Tráviaca sústava

Ľudský organizmus je ako výrobná linka, ktorá spracováva suroviny prichádzajúce zvonku vo forme potravy a premieňa ich takým spôsobom, aby boli využiteľné pri výstavbe telesných tkanív a regenerácii organizmu. Tráviaca sústava zahŕňa pery, jazyk, zuby, ústnu dutinu, hltan, hrtan, pažerák, žalúdok, pečeň, slezinu a tenké črevo (dvanástnik, lačník a bedrovník). Proces trávenia z pohľadu ajurvédy prebieha postupne na troch úrovniach tráviaceho traktu – najprv v žalúdku, potom v tenkom a neskôr v hrubom čreve.

Proces trávenia zabezpečuje počas šiestich hodín premenu potravy na nevyhnutné živiny, ktoré potom v priebehu tridsiatich piatich dní zaisťujú výživu siedmich telesných tkanív organizmu (dhátus). Biologický oheň tráviaceho systému (agni) má svoje ústredné sídlo v žalúdku a riadi všetku látkovú premenu v organizme.

Vstrebané živiny na úrovni žalúdka sú využívané na tvorbu telesných tekutín, plazmy, krvi a lymfy. Zažívanie potravy v tenkom čreve ovplyvňuje tvorbu svalov, tuku a kostí. Záverečným spracovaním potravy v hrubom čreve sa výživné látky uplatňujú v procese regenerácie pokožky, mozgového tkaniva, nervového systému a reprodukčných orgánov.

Zdravý metabolizmus

Optimálny metabolizmus zaisťuje dobré trávenie, vstrebávanie a premenu potravy i zmyslových vnemov, výživu telesných tkanív a buniek, silný imunitný systém, vitalitu, pevné zdravie, zrakové vnímanie, telesnú teplotu a farbu pokožky. Vytvára radosť, nadšenie a spokojnosť, dodáva životnú energiu, odvahu a sebadôveru, prináša stabilitu a trpezlivosť, podnecuje jasné myslenie, logické uvažovanie a udržuje bunkovú inteligenciu. Pokiaľ sú psychosomatické princípy vata, pitta a kapha vo svojej rovnováhe v súlade s individuálnou konštitúciou, potom v tele pôsobí harmonický metabolizmus.

Odporúčania k správnej starostlivosti o tráviacu sústavu nájdete v článkoch Udržujte si v tele zdravý oheň a Zlaté ajurvédske pravidlo - strava ako liek, kde nájdete rozprávanie o šiestich základných chutiach a o tom, ako ovplyvňujú našu psychosomatickú rovnováhu.

Tráviaca sústava

SHUNTHI

Žalúdok & črevá

SHUNTHI
5,20 €
-+

GUDUCHI

Zažívanie & chuť k jedlu

GUDUCHI
5,20 €
-+

TRIPHALA

Detoxikácia tráviaceho traktu

TRIPHALA
5,20 €
-+

KALAMEGHA

Pečeň & žlčník

KALAMEGHA
5,20 €
-+

PACHAKA

Odvykanie & abstinencia

PACHAKA
5,20 €
-+

KARAVI

Intolerancia & citlivé trávenie

KARAVI
5,20 €
-+

KANTAKARI

Zuby & ďasná

KANTAKARI
5,20 €
-+