Obehový systém

Obehový systém je tvorený centrálnym orgánom - srdcom a cievami a zaisťuje cirkuláciu krvi a lymfy v tele, a tým umožňuje prenos živín do telesných tkanív a odplavovanie odpadových látok von. Obehový systém sa ďalej delí na kardiovaskulárny a lymfatický systém.

Zdravie oboch systémov vychádza zo zdravia a kvality lymfy a krvi, ktorá je tvorená krvnou plazmou a krvinkami.

Krv (rakta) umožňuje fyzickú existenciu života, rozvádza po tele teplo, okysličuje všetky telesné tkanivá a dodáva pokožke sfarbenie. Jej hlavnou zložkou sú červené krvinky, ktoré ako nositeľky živín a hemoglobínu zaisťujú telesným tkanivám neustály prísun životnej energie. Zdrojom červených krviniek je kostná dreň, ktorá je spojená s procesom ich recyklácie v pečeni a filtráciou krvi v slezine.

Plazma (rasa) obsahuje biele krvinky a tkanivové tekutiny ako je voda, krvná plazma a lymfatická miazga. Utvára sa z našej každodennej stravy v priebehu dvanástich hodín od požitia jedla a zabezpečuje bunkovú výživu pre všetky ostatné tkanivá. Počas piatich dní sa premieňa na krv a stáva sa neoddeliteľnou súčasťou každej bunky organizmu. Preto je potrebné dbať na čistotu a kvalitu potravín.

Lymfa je žltkastá tekutina s podobným zložením ako krvná plazma. Vzniká v medzibunkovom priestore z tkanivového moku a obieha v lymfatických cievach ako strážca imunity. Zabezpečuje filtráciu škodlivých látok v lymfatických uzlinách a potom ich odvádza do krvného riečišťa. Medzi lymfatické orgány patrí slezina, lymfatické uzliny, krčné a nosné mandle, týmus, kostná dreň a slepé črevo.

Odporúčania pre starostlivosť o kvalitu krvi a lymfatické tkanivo nájdete v článku Zapojte sa do Ajurvédskej očisty - lymfa & krv.

Obehový systém

ARJUNA

Srdcová činnosť

ARJUNA
5,20 €
-+

VYANA

Prekrvenie končatín

VYANA
5,20 €
-+

ABHAYA

Krvný obeh & priechodnosť ciev

ABHAYA
5,20 €
-+

SARPAGANDHA

Normalizácia krvného tlaku ⤵

SARPAGANDHA
5,20 €
-+

MARICHA

Povzbudenie krvného tlaku ⤴

MARICHA
5,20 €
-+

RANJAKA

Železo & kvalita krvi

RANJAKA
5,20 €
-+

NAGARA

Lymfatický systém & imunita

NAGARA
5,20 €
-+