Nachádzate sa tu

Pohybový aparát

Svalstvo zabezpečuje organizmu silu, správnu funkčnosť telesných orgánov a kĺbovú pohyblivosť. Tvorí takmer polovicu telesnej váhy a formuje sa predovšetkým z prísunu dostatočného množstva bielkovín pochádzajúcich z každodennej stravy. Svaly zaisťujú harmonický pohyb, svalovú koordináciu, cirkuláciu tekutín a ochranné prostredie telesných orgánov. V dôsledku psychického napätia a stresu alebo nahromadených emócií strachu, smútku či hnevu, dochádza k tenzii svalového tkaniva a jeho stuhnutiu, čo je častou príčinou bolestí chrbta v oblasti bedrovej, hrudnej či krčnej chrbtice.

Kosti a kĺby nepredstavujú iba pohybový aparát, ale majú aj ochrannú a podpornú funkciu životne dôležitých orgánov, ako je mozog, srdce, pľúca atď. Ich ďalšou dôležitou úlohou je tvorba červených krviniek v kostnej dreni. Kvalita kostí je tiež spojená so zdravou funkciou hrubého čreva a štítnej žľazy, ktorá reguluje obsah vápnika v krvi, ovplyvňuje hormonálnu rovnováhu a metabolizmus organizmu.

Sprievodca ajurvédou

Ajurvéda alebo “náuka o živote” je označovaná za matku všetkých liečebných systémov. Vyviera z hlbokého poznania, že ľudská bytosť je nedeliteľný a vzájomne prepojený complex tela, ducha, mysli a životného štýlu.

Viac o knihe