Nachádzate sa tu

Obehový systém

Krv umožňuje fyzickú existenciu života, rozvádza po tele teplo, okysličuje všetky telesné tkanivá a dodáva pokožke sfarbenie. Jej hlavnou zložkou sú červené krvinky, ktoré ako nositelia živín a hemoglobínu zaisťujú všetkým telesným tkanivám neustály prísun kyslíka a životnej energie. Zdrojom červených krviniek je kostná dreň, ktorá je spojená s procesom ich recyklácie v pečeni a filtráciou krvi v slezine.

Lymfa je žltkastá tekutina s podobným zložením ako krvná plazma. Vzniká v medzibunkovom priestore z tkanivového moku a obieha v lymfatických cievach ako strážca imunity. Zabezpečuje filtráciu škodlivých látok v lymfatických uzlinách a potom ich odvádza do krvného riečišťa. Medzi lymfatické orgány patria slezina, lymfatické uzliny, krčné a nosné mandle, týmus, kostná dreň a slepé črevo.

Sprievodca ajurvédou

Ajurvéda alebo “náuka o živote” je označovaná za matku všetkých liečebných systémov. Vyviera z hlbokého poznania, že ľudská bytosť je nedeliteľný a vzájomne prepojený complex tela, ducha, mysli a životného štýlu.

Viac o knihe