Nachádzate sa tu

Vylučovacia sústava

Močové cesty sa skladajú z obličiek, močovodu, močového mechúra a močovej trubice. Prebytočné množstvo vody je, ako tekutý odpad prefiltrovaný obličkami, vylučovaný močom. Nadmerné užívanie soli spôsobuje zadržiavanie vody a oslabuje tým činnosť obličiek. Ich nesprávna funkcia sa potom najčastejšie prejavuje ťažkosťami v oblasti bedrovej chrbtice, kolenách a kĺboch. Z tela sa vylučujú tri hlavné odpadové látky: moč, stolica a pot.

Ajurvédska medicína venuje veľkú pozornosť dobrému a pravidelnému vylučovaniu, pretože mnoho psychosomatických porúch má svoj pôvod v príliš znečistenom hrubom čreve. Práve tam sa odohráva záverečná fáza tráviaceho procesu, keď sa do tela vstrebáva priama energia uvoľnená z každodennej stravy. Dobrá peristaltika a pravidelné vyprázdňovanie vedie k zdravej činnosti hrubého čreva. Zápcha vytvára toxické látky, ktoré spôsobujú negatívne myslenie a podráždené správanie. Pravidelná očista a správna funkcia hrubého čreva a obličiek je preto veľmi dôležitá pre dobré telesné zdravie, duševnú rovnováhu a optimistický pocit zo života.

Sprievodca ajurvédou

Ajurvéda alebo “náuka o živote” je označovaná za matku všetkých liečebných systémov. Vyviera z hlbokého poznania, že ľudská bytosť je nedeliteľný a vzájomne prepojený complex tela, ducha, mysli a životného štýlu.

Viac o knihe